Jak na vosk?

Přátelé včelaři, mám toho tolik na srdci, jenom toho času prostě nezbývá. Ale jdeme na to, jedná se důležité věci a není prostor je dál odkládat.

Rád bych se nyní věnoval jako jinak než vosku – začneme u mezistěn, pak se zaměříme na jeho získávání a hlavně výtežnosti.

 

Všechny níže uvedené údaje jsou z mého soukromého výzkumu a zkušeností.

Vše začíná u včel a pokud vložíme do úlu mezistěnu o správné váze, je to první krůček k úspěchu. Tady bych se rád zaměřil na především podomácku vyrobené formy na odlévané mezistěny i na nesprávně seřízené válce. Pokud se budeme bavit o mezistěnu pro RM 39*24 měla by její hmotnost být cca 75g

Již jsem slyšel spoustu včelařů jak mě tvrdí, že jim na váze nezáleží, dělají si je přece z vlastního vosku. Ale pokud dáte včelám mezistěnu, která má hmotnost 100g a vy s odřenýma ušima vytěžíte těch 100g zpátky, tak kde je zisk? Kde je jsou voskové šupinky? Na podložce...

A Vy točíte pořád dokola ten samý vosk, bez přídavku „čerstvého“, protože včely použijí ke stavbě díla vosk z mezistěny, kterého je tam tááák moc. No pak můžeme polemizovat o nějakých reziduích , které tam asi přibývají..

A nyní to důležité – pokud vezmete voští, které chcete z úlu již vyřadit můžete jej zpracovávat několika způsoby:

  • sluneční tavidlo – u slunečního tavidla dosahuje výtěžnost z jednoho rámku průměrně 65g vosku.

  • parní tavidlo – u zpracování pomocí páry dosahuje výtěžnost z jednoho rámku průměrně 80-90g vosku.

  • vyváření v kotli (hrnci) – jedná se v podstatě o stejnou výtěžnost jako u páry

  • vyváření v kotli (hrnci + lis, odstředivka) – v momentě kdy košilky zmáčknete nebo odstředíte získáváte naprosté maximum – cca 100 – 110g vosku !!! z jednoho rámku 39*24

Po tomto odstavci bych se rád vrátil ještě o odstavec výše – takže odlejete si mezistěnu, která váží např. 95g a tuto včely postaví, Vy jej po dvou sezónách vložíte do parního tavidla a získáte 90g vosku. Vidíte co je špatně? Pokud vložíte mezistěnu 75g a získáte 110g – není to lepší? Pořád jsme u jednoho rámku...

 U nás ve včelařství se neuvěřitelným způsobem rozjíždí služba vyvařování voští, košilek a v podstatě „všeho co obsahuje vosk“. A jelikož jsem již docela zakousnutý do této problematiky tak vážím a počítám, a tady je pár čísel:

59,9kg košilek z páry a vytěženo 11,9kg vosku – 20%

15,3kg košilek z páry a vytěženo 6,9kg vosku – 45% !!!

4,7kg košilek z páry a vytěženo 0,74kg vosku – 16%

382 rámků 39*24 a vytěženo 40,5kg vosku

 

Prostě šílené čísla a pokud se budete ptát, kde že je Váš vosk – odpověď má několik bodíků - váha vstupní mezistěny v kombinaci se správným způsobem zpracování voští. A nakonec jedna prosba: 

Až budete příště zpracovávat voští, nespokojte se s tím, že prostě "něco" teče, ale dejte si tu práci a spočítejte si kolik vosku máte a kolik rámků jste k tomuto množství potřebovali. 

 

Budeme rádi za sdílení s ostatními včelaři 

Pokud Vás v rámci této problematiky cokoliv zajímalo, neváhejte nás prosím kontaktovat.

Mějte se krásně voskově a přejeme úspěšnou sezónu


Petr Balaštík

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení